Proljev kod štenaca jedan je od najčešćih zdravstvenih problema s kojima se vlasnici pasa susreću. Iako proljev može biti izazvan mnogim faktorima, važno je pravovremeno reagirati jer u mladih pasa može brzo doći do dehidracije, što može ugroziti život.
Također, dobro je voditi računa o potencijalnim uzrocima proljeva, jer je uvijek lakše spriječiti nego liječiti. U ovom članku razmotrit ćemo uzroke proljeva, kako prepoznati simptome, te koje mjere treba poduzeti za liječenje i prevenciju.
Pregled sadržaja
Uzroci proljeva kod štenaca
Proljev kod štenaca može imati različite uzroke. Najčešće se javlja zbog infekcija, nepravilne prehrane ili stresa. Parvovirus, rotavirus, koronavirus i salmonela su među najpoznatijim patogenima koji mogu izazvati proljev kod štenaca. Ove infekcije uzrokuju ozbiljne probavne smetnje, groznicu i gubitak apetita.
Premali štenci koji se još uvijek hrane majčinim mlijekom mogu razviti proljev ako dođe do promjene u prehrani. Osim tog, intestinalni paraziti poput crva, giardia i coccidia mogu uzrokovati ovaj problem. Također, iako nije tako čest, stres može izazvati proljev kod štenaca, osobito tijekom preseljenja u novi dom ili kada dođu u kontakt s novim životinjama ili ljudima.
Simptomi kod štenaca
Simptomi proljeva kod štenaca obuhvaćaju više od samo učestalog i vodenog izmeta. Među najčešćim simptomima su:
- Česti proljevi, obično vodeni, ponekad s primjesama sluzi ili krvi
- Smanjen apetit i gubitak težine
- Povraćanje
- Letargija i smanjenje aktivnosti
- Dehidracija
Ukoliko proljev traje duže od 24 sata ili se pojavljuju simptomi poput krvi u izmetu ili povraćanja, potrebno je odmah konzultirati veterinara. To svakako nemojte odgađati jer time može doći do još većeg problema. Zato je najbolje u takvim situacijama što prije posjetiti veterinara kako bi on vidio koji je sljedeći korak u liječenju.
Liječenje štenaca
Liječenje proljeva kod štenaca ovisi o uzroku, a najvažniji korak je sprečavanje dehidracije. To se postiže redovitim davanjem tekućine, poput elektrolitskih otopina, koje pomažu u nadoknadi izgubljenih minerala i tekućine. Antibiotici i antiparazitski lijekovi propisuju se od strane veterinara ako je proljev uzrokovan bakterijskim infekcijama ili parazitima.
U mnogim slučajevima, veterinari preporučuju laganu prehranu, poput kuhanog riže i pilećih prsa, dok probavni sustav šteneta ne dođe u ravnotežu. Također, postoje specijalizirane veterinarske hrane koje pomažu kod probavnih smetnji. Važno je osigurati da štene ima pristup čistoj i svježoj vodi u svako doba, a ako proljev traje ili je praćen ozbiljnim simptomima, veterinar može preporučiti daljnje pretrage.